Константин Крылов (krylov) wrote,
Константин Крылов
krylov

Categories:

метафоры

Это же практически экспрессионизм:

В мире меж земнородных
сегодня зрим новое чудо:
Твари убийство творца замыслили!

Того, кто словом
землю и небо
создал из ничего,
Продают сегодня задешево:
всего лишь за тридцать сребренников!


...И отринул Иуда с себя дух святой,
Сатаной, словно платьем, облекся.

За наколку спасибо jeronimу.

)(


вполне православная. Почти буквальная калька православного богослужения. Ничего специфически "армянского" тут нет.

Вряд ли армянские еретики-монофизиты передрали это из Византийской службы и еще менее вероятно обратное заимствование - если так, то это древнейшие христианские образы, оформившиеся не позднее 3-4 веков.



http://pravoslavnyi.narod.ru/Triodion/PassionWeek/g_thursday_1.htm

http://pravoslavnyi.narod.ru/Triodion/PassionWeek/g_friday_1.htm


Кондак на предательство Иуды:

Хлеб прием в руце предатель, сокровенно тыя простирает, и приемлет цену Создавшаго Своима рукама человека, и неисправлен пребысть Иуда раб и льстец.

И т. д.


Стекается прочее соборище иудейское, да Содетеля и Зиждителя всяческих Пилату предаст: о беззаконных, о неверных! Яко грядущаго судити живым и мертвым, на суд готовят: исцеляющаго страсти, ко страстем уготовляют. Господи долготерпеливе, велия Твоя милость, слава Тебе.

Иуда беззаконный, Господи, омочивый на Вечери руку в солиле с Тобою, простре к беззаконным руце прияти сребреники, и мира умысливый цену, Тебе Безценнаго не убояся продати: нозе прострый во еже умыти, Владыку облобыза льстивно, во еже предати беззаконным: лика же апостольскаго отвергся, и тридесять поверг сребреники, Твоего тридневнаго воскресения не веде, имже помилуй нас.

Иуда предатель льстив сый, льстивным лобзанием предаде Спаса Господа, и Владыку всех, яко раба продаде иудеом: яко овча на заколение, тако последоваше Агнец Божий, Сын Отчий, един Многомилостивый.

Иуда раб и льстец, ученик и наветник, друг и диавол от дел явися: последоваше бо Учителю, и на Него поучашеся преданию, глаголаше в себе: предам Того, и приобрящу собранная имения, искаше же и миру продану быти, и Иисуса лестию яти. Отдаде целование, предаде Христа: и яко овча на заколение, сице последоваше един Благоутробный и Человеколюбец.


Егоже проповеда Агнца Исаиа, грядет на заколение вольное, и плещи дает на раны, ланиты на заушения, лица же не отврати от срамоты заплеваний, смертию же безобразною осуждается. Вся Безгрешный волею приемлет, да всем дарует из мертвых воскресение.

На стиховне стихиры самогласны, глас 8:

Днесь еже на Христа лукавое собрася соборище, и на Него тщетная советоваше, предати Пилату на смерть неповиннаго. Днесь имением удавление Иуда себе облагает, и лишается обоюду жизни привременныя и Божественныя. Днесь Каиафа неволею пророчествует: уне, глаголя, единому умрети за люди. Прииде бо за грехи наша пострадати, да нас свободит от работы вражия, яко Благ и Человеколюбец.

Стих: Ядый хлебы Моя, возвеличи на Мя запинание.

Днесь Иуда нищелюбия сокрывает лице, и лихоимства открывает зрак: не ктому о нищих печется, не ктому миро продает грешныя, но небесное миро, и от него усвояет сребренники. Течет ко иудеом, глаголет беззаконным: что ми хощете дати, и аз вам предам Его? О сребролюбия предателя! Удобопродательную творит куплю, к воле купующих, непродаемаго куплю творит, не скуп является к цене, но яко раба бежащаго продает: обычай бо крадущим метати честная. Ныне же поверже Святая псом ученик, бесование бо сребролюбия, на своего Владыку неистовитися сотвори его. Егоже искушения бежим, зовуще: долготерпеливе Господи, слава Тебе.

Стих: Исхождаше вон, и глаголаше вкупе.

Нрав твой льсти исполняется, беззаконный Иудо: недугуя бо сребролюбием, приобрел еси человеконенавидение. Аще бо богатство любил еси, почто ко учащему о нищете пришел еси? Аще же и любил еси, вскую продал еси безценнаго, предав на убиение? Ужаснися солнце, возстени земле, и движащися возопий: незлобиве Господи слава Тебе.

Стих: Слово законопреступное возложиша на Мя.

Да никтоже, о вернии, Владычния Вечери тайноненаучен, никтоже отнюд яко Иуда льстивно да приступит к Трапезе: он бо укрух прием, на хлеба уклонися. Образом убо сый ученик, вещию же сый убийца. Со иудеи убо веселяся, со апостолы же водворяяся: ненавидя лобызаше, лобызая же продаваше искупившаго нас клятвы, Бога и Спаса душ наших.

Слава, глас тойже: Нрав твой льсти:

(http://pravoslavnyi.narod.ru/Triodion/PassionWeek/g_thursday_2.htm)
Ээээ........ Не слышали Вы древних христианских гимнов... Они еще круче. Правда, и довольно своеобразны, в стиле римской поэзии.