papa_gen (papa_gen) wrote,
papa_gen
papa_gen

This journal has been placed in memorial status. New entries cannot be posted to it.

Восток имя Ему, Богу же и Человеку!



Исаие ликуй, Дева име во чреве и роди Сына Эммануила, Бога же и Человека, Восток имя Ему, Егоже величающее, Деву ублажаем!

Псалом предначинательный Посту

Давиду Иеремием, 136

1 На реках Вавилонских, тамо седохом и плакахом, внегда помянути нам Сиона. 2 На вербиих посреде его обесихом органы нашя. 3 Яко тамо вопросиша ны пленшии нас о словесех песней и ведшии нас о пении: воспойте нам от песней Сионских. 4 Како воспоем песнь Господню на земли чуждей? 5 Аще забуду тебе, Иерусалиме, забвена буди десница моя. 6 Прильпни язык мой гортани моему, аще не помяну тебе, аще не предложу Иерусалима, яко в начале веселия моего. 7 Помяни, Господи, сыны Едомския, в день Иерусалимль глаголющыя: истощайте, истощайте до оснований его. 8 Дщи Вавилоня окаянная, блажен иже воздаст тебе воздаяние твое, еже воздала еси нам. 9 Блажен иже имет и разбиет младенцы твоя о камень.

Псалом первый Посту

Псалом Давиду, разума, 31

1 Блажени, ихже оставишася беззакония и ихже прикрышася греси. 2 Блажен муж, емуже не вменит Господь греха, ниже есть во устех его лесть. 3 Яко умолчах, обетшаша кости моя, от еже звати ми весь день. 4 Яко день и нощь отяготе на мне рука Твоя, возвратихся на страсть, егда унзе ми терн. 5 Беззаконие мое познах и греха моего не покрых, рех: исповем на мя беззаконие мое Господеви, и Ты оставил еси нечестие сердца моего. 6 За то помолится к Тебе всяк преподобный во время благопотребно: обаче в потопе вод многих к нему не приближатся. 7 Ты еси прибежище мое от скорби обдержащия мя: радосте моя, избави мя от обышедших мя. 8 Вразумлю тя и наставлю тя на путь сей, воньже пойдеши, утвержу на тя очи мои. 9 Не будите яко конь и меск, имже несть разума: броздами и уздою челюсти их востягнеши, не приближающихся к тебе. 10 Многи раны грешному, уповающаго же на Господа милость обыдет. 11 Веселитеся о Господе, и радуйтеся, праведнии, и хвалитеся, вси правии сердцем.

Бог крепок, Властитель, Начальник мира...


Приятного поста!
Спаси Господи!